Prawdziwe koszty wycinania puszczy amazońskiejNowe badania pokazują, że degradacja amazońskich lasów deszczowych jest bardziej kosztowna niż wcześniej sądzono. Zniszczenie tego unikalnego ekosystemu ma również znacznie większy wpływ na lokalne społeczności niż przewidywaliśmy. Jest to zła wiadomość dla osób i firm zaangażowanych w wylesianie, jak również dla całego społeczeństwa. Ponieważ teraz jest jasne, że niszczenie lasów deszczowych wiąże się z dużo wyższymi kosztami niż przewidywaliśmy, potencjalni inwestorzy i fundatorzy prawdopodobnie zastanowią się dwa razy przed finansowaniem takich projektów w przyszłości. Nowe ustalenia oparte są na analizie zdjęć satelitarnych i wywiadach terenowych z mieszkańcami 66 małych wiosek w brazylijskim stanie Para, gdzie znajduje się około połowa wszystkich wylesionych obszarów w Amazonii. To ostatnie odkrycie sugeruje, że większość wylesiania nie jest napędzana przez odległych przemysłowców, ale przez miejscowych, którzy sprzedają drewno, aby zaspokoić rosnący popyt z regionalnych tartaków.

Jak wykorzystuje się amazońskie lasy deszczowe?

Amazoński las deszczowy jest kluczowym źródłem bioróżnorodności i odgrywa istotną rolę w regulacji globalnego klimatu i cykli wodnych. Jest także domem dla około 10% światowej populacji i wspiera źródła utrzymania wielu rdzennych społeczności. Amazonia stanowi bogate źródło drewna, ale jest również wykorzystywana do produkcji wielu innych towarów, takich jak soja, orzechy i olej palmowy. Region ten jest również ważnym obszarem rolniczym, produkującym ponad 60% białka zwierzęcego w Brazylii i około jednej trzeciej całkowitych zbiorów zbóż. Bogata gleba oraz ciepły i wilgotny klimat są idealne dla upraw takich jak kakao, kawa i trzcina cukrowa.

Dlaczego ludzie wycinali lasy?

Większość wylesień w Amazonii jest spowodowana ekspansją działalności rolniczej, szczególnie produkcją soi i ranczowaniem bydła. Amazonia była wycinana przez ostatnie 40 lat, pomimo tego, że wylesianie jest nielegalne od 1997 roku. Ekolodzy i naukowcy od dawna ostrzegali, że wylesianie doprowadzi do erozji gleby, jak również do utraty różnorodności biologicznej. Ostrzegali również, że w wyniku wylesiania wzrośnie emisja gazów cieplarnianych. Zwiększona ilość dwutlenku węgla i metanu w atmosferze powoduje globalne ocieplenie, które może prowadzić do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie i susze.