Obróbka różnego rodzaju materiału wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednocześnie należy zadbać o precyzję i bezpieczeństwo pracy, a z drugiej obchodzić się z produktem na tyle uważnie, aby ograniczyć ryzyko strat materiałowych. To klucz do optymalizacji kosztów prowadzonego przedsiębiorstwa. W procesie obróbki wykorzystuje się zarówno obrabiarki konwencjonalne, jak i maszyny CNC. Sprawdźmy, czym one się różnią.
Obrabiarki konwencjonalne – charakterystyka
Na początek pod lupę weźmiemy obrabiarki konwencjonalne. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one na wykonywanie podstawowych prac z wykorzystaniem tradycyjnych metod rzemieślniczych. Urządzenie obsługiwane jest przez operatora ręcznie. Produkcja wymaga większej uwagi i jest bardziej pracochłonna. Z drugiej strony obrabiarki konwencjonalne są tańsze w zakupie i w eksploatacji. Ponadto doskonale sprawdzają się wtedy, gdy wykonujemy unikatowy lub pojedynczy przedmiot. Będą również lepszym wyborem, gdy produkujemy niewielką partię wyrobu i nie mamy czasu lub nie opłaca się przygotowywać pod to programu dla maszyny CNC. Szeroki wybór obrabiarek znajdziesz tutaj: https://sklep.grupamarat.pl/obrabiarki,cat-148.
Obrabiarki CNC – charakterystyka
Obrabiarki sterowane numerycznie (CNC) to nowoczesne rozwiązanie, wspierające procesy produkcyjne w firmie. Pozwalają na wykonywanie wielu rodzajów obróbki materiałów różnego typu. Charakteryzują się tym, że operator programuje ich działanie ręcznie lub za pomocą wcześniej przygotowanego programu w środowisku CAM. Następnie maszyna odpowiada za produkcję wyrobu z zachowaniem wysokiej powtarzalności wymiarów i jakości. Tego typu sprzęt umożliwia zwiększenie wydajności zakładu i doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku większych partii wyrobów. Oczywiście jest odpowiednio droższy w zakupie. W nowoczesnych zakładach produkcyjnych już standardem jest korzystanie z maszyn CNC.
Podstawowe różnice – tabela
Na potrzeby tego artykułu przygotowaliśmy tabelę, która wskazuje na trzy kluczowe różnice pomiędzy obrabiarką konwencjonalną a maszyną CNC. Występują one na różnym etapie procesu technologicznego. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Dane wejściowe:
Obrabiarka konwencjonalna: Operator ręcznie uzbraja maszynę i ją ustawia na podstawie posiadanych danych (np. rysunek techniczny)
Maszyna CNC: Maszynę można programować: ręcznie (wpisując dane wejściowe) lub automatycznie po wgraniu programu ze środowiska CAM
Sterowanie urządzeniem:
Obrabiarka konwencjonalna: Sterowanie odbywa się ręcznie za pomocą: pokręteł, dźwigni i przycisków.
Maszyna CNC: Sterowanie odbywa się za pomocą systemu komputerowego.
Kontrola pracy urządzenia:
Obrabiarka konwencjonalna: Kontrola jakości wymaga ręcznych pomiarów wyrobu
Maszyna CNC: Kontrola prowadzona jest automatycznie w trybie ciągłym za pomocą dedykowanego systemu, co gwarantuje wysoką powtarzalność wyrobu.
Jakie rozwiązanie wybrać w swoim zakładzie produkcyjnym?
Tak naprawdę wybór jest kwestią indywidualną. Standardem jest wyposażenie zakładu produkcyjnego zarówno w maszyny CNC, jak i obrabiarki konwencjonalne. Te ostatnie wykorzystuje się przy mniejszych zamówieniach lub unikatowych wyrobach. Przy produkcji na większą skalę zdecydowanie lepiej sprawdzają się obrabiarki sterowane numerycznie.
- Zewnętrzny materiał partnerski